(VIDEO) Cel mai spectaculos meci al serii în Champions League; 8 goluri în Leverkusen-Roma

Bayer Leverkusen şi AS Roma au condus fiecare cu două goluri, dar în cele din urmă şi-au împărţit punctele. S-a terminat 4-4, după cel mai spectaculos meci al sezonului în Liga Campionilor.

Fără victorie în primele două etape din grupa E, Roma s-a văzut condusă în Germania încă din minutul 4, când Chicharito Hernandez a transformat un penalty şi a marcat golul 100 al carierei la nivel de club.

Lucrurile s-au înrăutăţit pentru vicecampioana Italiei, în minutul 19 atacantul mexican reuşind dubla, după ce, iniţial, Szczesny îl blocase.

Replica giallorossilor a venit rapid, din partea căpitanului Daniele De Rossi, care a punctat de două ori în decurs de 10 minute şi a restabilit egalitatea.

Echipa lui Rudi Garcia a revenit mult mai decisă de la vestiare, iar Miralem Pjanic i-a adus în avantaj pe italieni în minutul 54, când a executat impecabil o lovitură liberă.

Cu 17 minute înainte de final, Roma părea să fi rezolvat problema învingătoarei. Iago Falque a finalizat un contraatac foarte bun purtat de Gervinho şi mărea avantajul oaspeţilor.

Leverkusen a reuşit, însă, să evite al doilea eşec consecutiv în UCL, după cel cu Barcelona. Kevin Kampl, cu o execuţie senzaţională de la marginea careului, şi Admir Mehmedi, după o fază superbă a oamenilor lui Robert Schmidt, au înscris în minutele 84 şi 86 şi au salvat un punct pentru germani.

Este al treilea rezultat de 4-4 din istoria Ligii Campionilor, dar prima oară în această competiţie când ambele echipe au condus la două goluri fără ca vreuna dintre ele să câştige.

În urma acestui rezultat, AS Roma rămâne pe ultimul loc în grupa E, cu 2 puncte, în timp ce Leverkusen este pe 2, cu 4 puncte, trei mai puţine decât liderul Barcelona, care s-a impus cu 2-0 în deplasare cu BATE Borisov.