(VIDEO) Borussia Dortmund a eliminat Bayern din Cupa Germaniei, într-un meci dramatic

Borussia Dortmund a eliminat marți, din semifinalele Cupei Germaniei, pe Bayern Munchen, scoțându-i astfel pe bavarezi din cursa pentru tripla campionat, Cupă, Liga Campionilor. A fost un meci dramatic, ajuns la loviturile de departajare, serie la care Bayern nu a punctat niciodată.

După primele 120 de minute, rezultatul a fost egal, 1-1. Robert Lewandowski a modificat primul tabela (30′) şi a înscris astfel în toate cele trei partide pe care le-a disputat împotriva fostei sale echipe. Egalarea a adus-o Aubameyang, cu un sfert de oră înainte de final.

Calificarea s-a decis la penalty-uri, acolo unde jucătorii gazdelor au reuşit contraperformanţa să rateze patru lovituri de pedeapsă din tot atâtea executate: Philipp Lahm şi Xabi Alonso au alunecat în momentul şutului şi nu au prins cadrul porţii, Mario Gotze a fost blocat de Mitchell Langerak, în timp ce Manuel Neuer a nimerit doar bara. De partea cealaltă, singurul care a ratat a fost căpitanul Mats Hummels.

După acest insucces, Bayern rămâne doar în lupta pentru Liga Campionilor, în condițiile în care titlul de campioană e practic câștigat.