(VIDEO) Barcelona învinge pe Atletico și se califică în semifinalele Cupei

FC Barcelona s-a calificat, miercuri, în semifinalele Cupei Spaniei, după ce a învins și în retur, scor 3:2, pe Atletico Madrid.

Meciul de pe Calderon din Madrid pornea de la scorul de 1:0 pentru Barcelona, anulat însă după numai 40 de secunde de joc de către Fernando Torres, care a punctat pentru gazde.

Neymar a egalat în minutul 9, după ce a scăpat singur cu portarul. Raul Garcia i-a readus pe madrileni în avantaj dintr-un penalty pe care catalanii l-au contestat îndelung (30), dar nici de această dată nu au rezistat mult la conducere. Miranda a readus egalitatea pe tabela de marcaj cu un autogol înscris din cauza unei degajări greșite (38), iar repriza a avut un final cu adevărat de foc.

Jordi Alba a oprit cu mâna în propriul careu un șut al lui Griezmann, arbitrul a făcut semn ca jocul să continue, iar el a ajuns rapid în careul celălalt, de unde a centrat pentru al doilea gol al lui Neymar, care și-a definitivat dubla (41).

Primele 45 de minute s-au terminat cu un conflict general, încheiat la vestiare și soldat cu eliminarea lui Gabi, căpitanul lui Atletico.

Repriza secundă a fost una mult mai puțin spectaculoasă, marcată doar de un gest nervos al lui Arda Turan, care a aruncat cu gheata spre arbitrul tușier, primind doar un galben pentru gest.