(VIDEO) Barcelona, eliminată din Liga Campionilor; Bayern se califică fără mari emoții

Atletico Madrid și Bayern Munchen sunt ultimele două echipe care au obținut miercuri calificarea în semifinalele UEFA Champions League.

Meciul serii s-a jucat pe „Calderon” din Madrid, acolo unde Atletico trebuia să remonteze înfrângerea din tur, 1:2, din fața deținătoarei trofeului, FC Barcelona.

Iar echipa lui Diego Simeone a început extrem de hotărâtă meciul, dominând prima repriză, în care a marcat o dată, prin Griezmann (36), Barcelona având un singur șut pe poartă.

Repriza secundă a fost dominată de catalani, în special pe final, însă tot Atletico a marcat, dintr-un penalty transformat de același Griezmann și rezultat în urma unui contraatac.

Bayern Munchen a avut emoții doar 38 de minute pe „Da Luz” din Lisabona, după ce a fost condusă de Benfica, în urma golului marcat de Jimenez (27). Vidal a egalat în minutul 38 și practic a rezolvat datele problemei pentru bavarezi, care se impuseseră cu 1:0 în tur.

În repriza secundă fiecare echipă a mai marcat câte o dată, iar bavarezii obțin o nouă calificare în penultimul act al competiției.

Cele două echipe își vor afla adversarele vineri, în urma unei trageri la sorți în urnele căreia vor mai figura Manchester City și Real Madrid.