(VIDEO) Atletico a învins Sevilla, în derby-ul etapei din Primera Division; Gol superb al lui Martinez

Atletico Madrid a câștigat cu 3-0 derby-ul din deplasare cu Sevilla, meci în care Jackson Martinez a marcat primul gol de la transferul în Primera Division.

Atletico s-a impus la scor pe terenul Sevillei, chiar dacă a suferit în multe rânduri în fața trupei lui Unai Emery. Gazdele au avut prima ocazie a meciului la șutul lui Coke, respins de Oblak. Madrilenii au dat replica prin Oliver Torres, dar a intervenit Beto.

Atletico a deschis scorul în minutul 36: Koke a marcat din pasa lui Griezmann. Sevilla s-a aruncat în atac în repriza secundă. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Fernando Llorente, aflat la primul meci pentru andaluzi după ce a părăsit-o pe Juventus.

Oaspeții și-au majorat avantajul cu noroc în minutul 79: Gabi a înscris cu ajutorul unei devieri. Imediat, Konoplyanka putea reduce din diferență, dar cei care au marcat au fost tot cei de la Atletico. Introdus pentru finalul jocului de Simeone, Jackson Martinez a înscris în minutul 85 primul său gol în Primera Division. Atletico s-a impus cu 3-0 și are punctaj maxim după 2 etape, în vreme ce Sevilla are doar un punct.