(VIDEO) Astăzi se joacă finala UEFA Champions League: Tot ce trebuie să știi despre marele meci

Sezonul fotbalistic european intercluburi se încheie astăzi cu finala UEFA Champions League, care va începe de la ora 21:45, pe stadionul San Siro din Milano, aliniindu-le la start pe Real Madrid și Atletico Madrid.

Cele două formații au ajuns în ultima fază a competiției având un parcurs diferit. Real Madrid și-a câștigat lejer grupa, din care au mai făcut parte PSG, Malmo și Șahtior, cu 16 puncte din 18 posibile. Și Atletico a câștigat grupa, cu 13 puncte acumulate, dar având ceva emoții până în ultima etapă, când s-a impus la Lisabona, în fața Benficăi, care s-a clasat pe poziția secundă.

În faza eliminatorie, Atletico a trecut în optimi la limită de PSV Eindhoven, la lovituri de departajare după o dublă manșă fără goluri. Apoi în sferturi și semifinale a eliminat pe Barcelona și Bayern Munchen, considerate principalele favorite la câștigarea trofeului înaintea startului competiției.

Real a avut un parcurs mai lejer, eliminând rând pe Roma, Wolfsburg și Manchester City.

Cele două formații au luptat și în campionat pentru titlu, câștigat însă de Barcelona. Realul a terminat în Primera pe locul 2, la un punct sub catalani și cu două peste Atletico.

Astăzi avem o reeditare a finalei din 2014, câștigată de Real în prelungiri, cu 4:1, după ce a Atletico s-a aflat la doar câteva zeci de secunde de câștigarea primului trofeu din istorie.

În istorie, Real și Atletico s-au întâlnit de 212 ori. 107 victorii are Real, 54 de meciuri au fost câștigate de Atletico iar 51 de meciuri s-au încheiat la egalitate.

Este a 14-a finală de Champions League pentru Real, care a câștigat 10 trofee și este cea mai titrată echipă a competiției. Atletico a jucat două finale, ambele pierdute.