(VIDEO) Arsenal obține o victorie extraordinară cu Leicester și echilibrează lupta pentru titlu

Arsenal Londra a învins duminică, scor 2:1, pe Leicester City, echilibrând lupta pentru titul în Premier League.

Meciul de pe „Emirates” a fost unul echilibrat în prima repriză, încheiată cu scorul de 1:0 pentru oaspeți, Vardy marcând în minutul 45, dintr-un penalty acordat la o fază controversată.

Echilibrul meciului s-a rupt în startul primei reprize, când Simpson a luat două galbene în 5 minute (49, 54), lăsându-și echipa în inferioritate numerică.

Walcott a reușit egalarea în minutul 70, iar finalul a fost unul dramatic la poarta lui Kasper Schmeichel. După o serie de ocazii uriașe, Welbeck, revenit după o accidentare îndelungată, a marcat golul care a aruncat în aer Emirates, provocând a 3-a înfrângere pentru Leicester în acest campionat.

În urma acestui rezultat, Arsenal a ajuns la 51 de puncte, cu 2 mai puține decât liderul Leicester.