(VIDEO) Arsenal Londra – noul lider în Premier League

Arsenal Londra a urcat pe primul loc în Premier League pentru cel puţin o zi, după ce s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în faţa nou-promovatei Bournemouth.

Echipa lui Arsene Wenger are acum cu un punct mai mult decât Leicester, formaţie care va juca marţi cu Manchester City, acasă.

Mesut Ozil a fost încă o dată omul numărul 1 al „tunarilor”. Internaţionalul german a pasat decisiv pentru Gabriel, la deschiderea scorului, în minutul 27, şi a marcat golul de 2-0 după pauză, în urma unui un-doi cu Olivier Giroud.

Gazdele au mai avut şi o bară, în prima repriză, prin acelaşi Gabriel, tot după un corner executat excelent de Ozil.

Prestaţia fostului mijlocaş al lui Real Madrid fost lăudată de Wenger, la finalul jocului. „Este un jucător complet şi talentat, care a convins pe toată lumea că munceşte din greu. Are o abilitate tehnică remarcabilă şi ne oferă siguranţă şi încredere”, a spus managerul francez.

De asemenea, Petr Cech a stabilit un nou record pentru Premier League. Portarul adus la începutul acestui sezon de la Chelsea a bifat al 170-lea meci fără gol primit.