(VIDEO) Argentina și Brazilia, victorioase în preliminariile CM 2018; Ecuador, marea surpriză

Selecţionata Argentinei a obţinut prima sa victorie în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2018, învingând în deplasare, cu scorul de 1-0, reprezentativa Columbiei, într-o partidă disputată marţi seara pe stadionul Metropolitano din Barranquilla, în cadrul etapei a 4-a a zonei America de Sud.

Fără starul şi căpitanul său, Lionel Messi, care abia luni şi-a reluat antrenamentele după o accidentare, naţionala „albiceleste” a marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 19, prin Lucas Biglia.

Într-o altă partidă, cvintupla campioană mondială Brazilia s-a impus cu un categoric 3-0 în faţa selecţionatei statului Peru, pe Arena Fonte Nova din Salvador de Bahia. Douglas Costa, fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior Doneţk, a deschis scorul în minutul 22, „Selecao” mărindu-şi avantajul după pauză, graţie reuşitelor lui Renato Augusto (Min.57) şi Filipe Luis (min.76).

Selecţionata Ecuadorului, revelaţia actualelor preliminarii din zona sud-americană, şi-a continuat parcursul perfect, înregistrând a patra sa victorie consecutivă, 3-1 în deplasare cu Venezuela. „La Tricolor”, cum este supranumită naţionala ecuadoriană, s-a impus prin golurile marcate de Fidel Martinez (min.15), Jefferson Montero (min.23) şi Felipe Caicedo (min.60), gazdele înscriind golul de onoare în finalul jocului, prin Josef Martinez (min.84).

În alte două meciuri din cadrul etapei a 4-a a preliminariilor, Uruguay a învins cu scorul de 3:0 pe Chile (Diego Godin 23, Alvaro Pereira 61, Martin Caceres 65), în timp ce Paraguay a trecut de Bolivia, scor 2:1 (Dario Lezcano 62, Lucas Barrios 66, respectiv Yasmani Duk 60)