(VIDEO) Ronaldo a făcut spectacol în Armenia; Al 35-lea hattrick în carieră

Cristiano Ronaldo a marcat un nou hattrick împotriva Armeniei, al treilea în ultimele sale trei meciuri oficiale, al treilea pentru naționala Portugaliei și al 35-lea din carieră (3 pentru națională, 31 pentru Real Madrid și unul pentru Manchester United).

În ultimele sale trei meciuri oficiale, starul lusitan a marcat câte o „triplă”. A înscris trei goluri în meciul Espanyol-Real Madrid 1-4 și alte trei în partida Real Madrid-Getafe 7-3, din ultimele etape din La Liga, înainte de a reuși „tripla” de astăzi.

Cristiano Ronaldo a marcat din penalty, în minutul 29 al partidei cu Armenia, golul egalizator al Portugaliei, după ce Pizzelli deschisese scorul în minutul 14. Starul lui Real Madrid a înscris apoi în minutele 55 și 58, pentru a-și completa hat-trick-ul. Mai întâi a reușit un lob peste goalkeeperul gazdelor, pentru ca golul trei – o bijuterie – să-l înscrie de la peste 20 de metri cu un „trasor” direct la vinclu! În cele din urmă, meciul s-a încheiat 2-3, armenii mai înscriind o dată până la final, după ce lusitanii au rămas în zece oameni.

Ronaldo a ajuns la 35 de goluri marcate în preliminarii, pentru naționala lusitană, atât pentru Campionatele Mondiale, cât și pentru Campionatele Europene, depășindu-l pe Andrei Shevchenko, fostul star al lui AC Milan și al naționalei Ucrainei, cu 33 de reușite.

Un singur fotbalist a înscris mai multe goluri decât Cristiano Ronaldo în preliminariile disputate în Europa pentru turneele finale. Este vorba de irlandezul Robbie Keane, care are 38 de goluri marcate.

În ceea ce privește strict preliminariile pentru campionatele europene și turneele finale europene, CR7 este lider încă din toamna trecută, când marcase golul 23, tot împotriva Armeniei. Acum, are 26, cu patru mai multe decât Hakan Șukur și Jon Dahl Tomasson, și cu cinci mai multe ca Robbie Keane.

„Tripla” cu Armenia l-a dus pe CR7 la 55 de reușite pentru echipa națională, în 120 de partide jucate, sporindu-și avantajul în fruntea clasamentului golgheterilor all-time ai Portugaliei.

Doar doi jucători activi au marcat mai multe goluri pentru echipele lor naționale: Robbie Keane (Irlanda – 65) și Carlos Ruiz ( Guatemala – 57).