(VIDEO) Inter, noul lider în Italia în urma victoriei cu Roma

Inter a revenit pe prima pozitie în Serie A după victoria obținută sâmbătă în fața Romei. Echipa lui Mancini s-a impus la limită, 1-0, pe San Siro din Milano.

Capitolinii au avut șansa deschiderii scorului în minutul 15 însă Hadanovic a respins lovitura de cap a bosniacului Dzeko. Slovenul s-a remarcat și în minutul 23, când a salvat la execuția fostului interist, Maicon.

Singurul gol al meciului a fost marcat în minutul 31 de Medel, aflat la prima reușită pentru nerazzurri. Handanovic a fost protagonistul fazei meciului în minutul 61 cu o triplă intervenție.

Misiunea oaspeților a devenit și mai grea după ce Pjanic a primit al doilea cartonaș galben în minutul 73. Szczesny a ieșit și el în evidență în minutul 77, cu o paradă la șutul lui Brozovic.

Inter – Roma s-a terminat 1-0 și formația pregătită de Roberto Mancini a acumulat 24 de puncte, cu unul mai puțin decât capitolinii, care conduceau ierarhia din Italia înainte de startul etapei a 11-a.