(VIDEO) Astra Giurgiu face surpriza serii în Europa League, învingând la Lyon

Câștigătoarea Cupei României, Asta Giurgiu, a furnizat una dintre marile surprize ale primei manșe din cadrul play-off-ului UEFA Europa League, învingând în deplasare, scor 2:1, pe francezii de la Olympique Lyon.

Deși au fost conduși cu 1:0, elevii lui Daniel Isăilă au avut o prestație extraordinară, în special în repriza secundă, când au și reușit să întoarcă scorul.

Steed Malbranque a deschis scorul pentru francezi, în minutul 25, stabilind și scorul final al unei prime reprize echilibrate.

Românii au intrat și mai bine în teren în repriza secundă, instalându-se la conducerea jocului și reușind să-și creeze câteva ocazii bune chiar în startul părții a doua. Golul a venit abia în minutul 71, când Fatai s-a aflat la capătul unui contraatac excelent construit de giurgiuveni.

În minutul 78 gazdele au rămas cu un om în minus, Rose fiind eliminat pentru cumul de cartonașe. Un minut mai târziu, Astra a obținut un penalty, transformat de căpitanul echipei, Constantin Budescu.

Scor final 2:1, iar Astra înregistrează astfel prima victorie din istorie a unei echipe românești pe pământ francez.

Returul va avea loc joia viitoare, la Giurgiu.