(VIDEO) Monaco și Atletico Madrid au obținut calificări dramatice în sferturile UEFA Champions League

AS Monaco și Atletico Madrid s-au calificat marți în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după meciuri retur dramatice.

Monaco a pierdut cu 0:2 returul de pe teren propriu, cu Arsenal, dar a reușit calificarea datorită victoriei din deplasare, cu scorul de 3:1.

Monegascii au avut însă mari emoții pe final, după ce Giroud (36′) și Ramsey (79′) au dus scorul la 2:0 pentru Arsenal. Totuși, elevii lui Arsene Wenger n-au avut puterea de a marca și al 3-lea, ratând calificarea în optimi după 3:3 la general.

Și mai mult dramatism a fost pe „Vicente Calderon” din Madrid, acolo unde Atletico a avut nevoie de penalty-uri pentru a se califica în sferturi.

După 90 și 120 de minute a fost 1:0, la fel ca la Leverkusen, singurul gol al meciului fiind marcat de Mario Suarez, în minutul 27.

Nemții au avut însă nervii mai slabi la loviturile de departajare, ratând trei execuții, prin Calhanoglu, Toprak și Kiessling. Atletico a ratat doar de două ori, prin Raul Garcia și Koke, reușind să câștige cu 3:2.