(VIDEO) Inter învinge Milan și este lider în Serie A

Inter Milano a câștigat cu 1-0 derby-ul cu AC Milan, din etapa a treia a Serie A, și e singura echipă din campionat cu punctaj maxim în acest moment.

Luiz Adriano a fost aproape de a marca în debutul meciului, din pasa lui Bacca, dar Handanovic ”a închis” foarte bine poarta. La fel a făcut și Diego Lopez, la ultima acțiune a primei reprize, în fața lui Icardi, care rămâne fără gol în meciurile cu marea rivală. Guarin a ratat prima mare ocazie a reprizei secunde, dar tot el a marcat singurul gol al meciului câteva minute mai târziu.

Mihajlovic l-a aruncat în luptă și pe Balotelli, care a irosit cele mai mari ocazii de a egala ale rossonerrilor. Mai întâi a șutat în bară, după un dribling scurt, apoi Handanovic s-a opus unui nou șut violent.

Inter este lider al campionatului, cu un avans de opt puncte în fața lui Juventus, în timp ce AC Milan rămâne cu o singură victorie în ultimele 11 meciuri pe terenul Interului, obținută în urmă cu cinci ani.