(VIDEO) Egalitate în derby-ul Madridului, între Atletico și Real

Atletico și Real Madrid s-au întâlnit pentru a 17-a oară în ultimii 3 ani, încheind duminică la egalitate, scor 1:1, în derby-ul etapei a 7-a din Primera Division.

Realul a deschis scorul la prima oportunitate: Carvajal a centrat perfect în minutul 9 pentru al 6-lea gol din acest sezon al lui Benzema.

Gazdele au dat imediat replica, însă Correa a ratat din nou. După două erori și un fault făcute de Sergio Ramos, Atletico a primit penalty. Lovitura obținută de Tiago nu a fost transformată de Griezmann, din cauza lui Keylor Navas, care a apărat.

Finalul confruntării a fost extraordinar. După ce Ronaldo a trimis alături, Vietto a trecut pe lângă egalare.
Argentinianul a înscris însă la a doua încercare: acțiunea lui Jackson Martinez, continuată de Griezmann, a fost transformată în gol în minutul 83 de atacantul venit de la Villarreal.

Gazdele puteau obține victoria în prelungiri, dar Keylor Navas a respins formidabil la șutul lui Jackson Martinez.

Atletico – Real Madrid s-a terminat 1-1, a 3-a remiză din acest sezon a „galacticilor”, în vreme ce echipa lui Simeone bifează un rezultat pozitiv după două eșecuri.