(VIDEO) Cum l-a ironizat Eto’o pe Mourinho în victoria lui Chelsea din meciul cu Tottenham

Chelsea Londra s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, scor 4:0, în derby-ul Londrei cu Tottenham și se distanșează în fruntea clasamentului din Premier League. ”Aristocrații” au ajuns la 66 de puncte, cu 7 mai mult decât ocupanta poziției secunde – FC Liverpool.

Meciul de pe Stamford Bridge a început destul de echilibrat, iar prima repriză a fost una săracă în ocazii de gol, fapt și pentru care s-a încheiat cu scorul de 0:0.

A fost nevoie de o greșeală uriașă a lui Verthongen, în minutul 56, speculată de Eto’o, care a deschis scorul și a adus spectacolul pe teren. După reușită, Eto’o a mers la colțul terenului și a simulat că-l dor oasele, ironizându-l astfel pe Jose Mourinho, care declarase cu ceva timp în urmă că nu știe ce vârstă are atacantul camerunez.

Meciul s-a rupt în minutul 59, când Kaboul a luat roșu pentru un fault în poziție iminentă de gol. Penalty-ul acordat a fost transformat de Eden Hazard, care a dus scorul la 2:0.

Până la final Demba Ba a mai marcat de două ori (88′ și 89′), pentru o nouă victorie categorică a celor ce la Chelsea în fața marilor rivali.

Pentru Frank Lampard, care a jucat din primul minut, a fost al 400-lea său meci la Chelsea, devenind primul jucător din istoria ”albaștrilor” care atinge această bornă și abia al cincilea din Premier League, după Giggs (522), Caarragher (484), Gerrard (431) și Scholes (404).

În total, Frank Lampard a ajuns la 573 de meciuri jucate în Premier League (la Chelsea și West Ham) . Un singur fotbalist are mai multe partide: Ryan Giggs (631).