(VIDEO) Barcelona, de nerecunoscut; Nu a putut învinge o echipă de liga a 3-a

Barcelona își continuă evoluțiile proaste din ultima perioadă. Catalanii nu au putut să se impună miercuri, în prima manșă a șaisprezecimilor Cupei Spaniei, în deplasarea cu Hercules Alicante, echipă de liga a 3-a.

Luis Enrique a menajat titularii, în aşteptarea derby-ului cu Real, de sâmbătă. A trimis echipa a doua la Alicante, iar meciul de Cupă cu Hercules s-a terminat egal, scor 1-1.

După o primă repriză albă, gazdele au deschis scorul în minutul 52. David Mainz l-a păcălit pe Cilessen. Catalanii au egalat rapid: la doar 18 ani, Carles Alena a marcat primul său gol pentru echipa mare a Barcelonei (58). După 1-1 în tur, formatia blau-grana porneşte favorită în manşa secundă, care va avea loc peste trei săptămâni.

Pentru Barcelona urmează unul dintre cele mai importante meciuri ale sezonului. Sâmbătă, de la ora 17:15, catalanii vor întâlni marea rivală, Real Madrid.