(TABEL) Clasamentul pe medalii după 9 zile de competiție la JO Soci 2014

În cea de-a noua zi de competiție de la Jocurile Olimpice de Iarnă ar fi trebuit să se decerneze titlurile olimpice în alte 5 probe. Cum biatlonul masculin la 15 km a fost amânat pentru mâine dimineață, astăzi am avut parte doar de 4 competiții în care s-au decis medaliații.

Din nou a fost o zi bună pentru țările nordice, Suedia câștigând un nou titlu la schi fond masculin, în proba pe echipe 4×10 km, în timp ce Norvegia s-a impus la slalomul super uriaș masculin, prin Kjetil Jansrud.

Cehia și-a adjudecat și ea primul titlu la această ediție a Jocurilor, prin Eva Samkova, la snowboard cross, iar Olanda a mai monopolizat o dată întreg podiumul la patinaj viteză, în proba feminină de 1500 de metri.

Performanța olandezelor a adus ”Țara Lalelelor” pe poziția secundă în clasamentul pe medalii, batavii având până acum 17 medalii: 5 de aur, 5 de argint și 7 de bronz. 16 dintre acestea au fost obținute la patinaj viteză, iar una la short track.

Datorită performanței de la schi alpin, Norvegia revine și ea pe locul 3 în clasamentul pe medalii, în timp ce supremația o deține, în continuare, Germania.