Handbal: România elimină campioana mondială Brazilia și se califică în sferturile Campionatului Mondial

Naționala feminină de handbal a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins surprinzător Brazilia, campioana en titre, cu scorul de 25-22 (13-8), duminică seara, la Kolding, în optimile de finală.

România a furnizat astfel cea mai mare surpriză a acestei faze a competiției, în condițiile în care a jucat cu campioana mondială din postura de ocupantă a poziției a 4-a în grupă, cu trei meciuri consecutive pierdute.

Marcatoarele României au fost Brădeanu 7 goluri, Neagu 6, Nechita 5, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3, Geiger 1, iar pentru Brazilia s-au remarcat Rodgrigues 5 şi Amorim 4 reuşite.

Naţionala tricoloră a încheiat, vineri seară, grupa D pe locul 4 obţinând următoarele rezultate: 47-14 (23-3) cu Puerto Rico, 36-20 (18-12) cu Kazahstan, 18-26 (12-13) cu Spania, 22-26 (10-13) cu Norvegia şi 27-30 (16-17) cu Rusia.

În sferturile de finală, România va înfrunta Danemarca, echipa gazdă, care a trecut cu 26-19 de Suedia. Meciul va avea loc pe 16 decembrie.