(VIDEO) Steaua București s-a calificat în turul 3 preliminar al Champions League

Steaua București s-a calificat în turul 3 preliminar al UEFA Champions League după ce a învins, miercuri, scor 2:0, în returul contra norvegienilor de la Stromsgodset.

După ce s-a impus și în deplasarea de la Drammen, echipa antrenată de Constantin Gâlcă a învins și în retur, în urma unui meci destul de dificil, în special în prima repriză, când oaspeții au avut câteva șanse bune de a marca.

Și debutul reprizei secunde a adus emoții pentru campioana României, Arlauskis intervenind providențial în minutul 47, la un șut al lui Kastrati.

Emoțiile s-au risipit în minutul 72, când Râpă a reluat în poartă o centrare a lui Tănase. Nicușor Stanciu a făcut 2:0 în minutul 84, după o fază excelent creată de Chipciu.

Scor general 3:0, iar Steaua va întâlni în următorul tur campioana Kazahstanului, Aktobe, care a trecut în turul secund de georgienii de la Dinamo Tbilisi, cu 4:0 la general.