(VIDEO) CM 2014: Olanda și Chile conduc în Grupa B; Spania, în pericol de a fi eliminată

Olanda a învins Spania cu 5:1, iar Chile a trecut de Australia cu 3:1 vineri, în primele meciuri ale Grupei B din cadrul Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia.

În derby-ul zilei și reeditarea finalei de acum 4 ani, Olanda a făcut unul dintre cele mai mari meciuri din istoria ”Portocalei Mecanice”, impunându-se cu 5:1, după ce a fost condusă cu 1:0, în urma unui penalty transformat de Xabi Alonso (44′). Van Persie (44′, 72′), Robben (53′ și 80′) și de Vrij (64′), au fost oamenii care i-au administrat Spaniei cea mai severă înfrângere din ultimii ani.

În cel de-al doilea meci al grupei, Chile nu a avut mari probleme în a învinge Australia și a-și confirma statutul de favorită în fața ”cangurilor”.

Sanchez (12′) și Valdivia (14′) practic rezolvaseră soarta partidei pentru chilieni după numai un sfert de oră de joc. Tim Cahill a redus din handicap pentru australieni, în minutul 35, stabilind și scorul la pauză.

Mitanul secund a fost început foarte bine de ”canguri”, care au avut mai multe ocazii, dar și un gol, nevalidat însă pe motiv de offside. În minutul 90, Beausejour a marcat pentru 3:1, eliminând orice urmă de emoție pentru sud-americani.

Chile și Olanda sunt liderii grupei după prima etapă, în timp ce campioana mondială Spania este pe ultimul loc.

Captură

În următoarea etapă, Spania și Chile se vor întâlni într-un meci decisiv, în care campioana mondială en-titre este obligată să învingă pentru a mai spera la calificare.

Vă reamintim că pe pagina de Facebook independent.md puteți pronostica rezultatele meciurilor Mondialului, pentru a câștiga zilnic de la INDEPENDENT și partenerul nostru Supermarket Fourchette un bax de bere sau a intra în lupta pentru marele premiu, acordat la încheierea Turneului Final, o bicicletă. Detaliile și regulile concursului le găsiți aici.

Accesând secțiunea CM 2014 puteți fi la curent cu cele mai bune și actuale materiale din țară despre Mondialul brazilian.