Usatîi „l-a bătut” pe Shor: Zaria Bălți a câştigat Cupa Moldovei

Echipa Zaria Bălți a câştigat Cupa Moldovei, după ce a învins, miercuri, în finală, cu scorul de 1-0 formaţia Milsami Orhei.

Partida a fost dominată, în mare parte de bălțeni, care au avut marile ocazii ale meciului. Cu toate acestea, după 90 de minute de joc niciuna dintre echipe nu a marcat. Golul învingătorilor a fost înscris de Gheorghe Boghiu, în minutul 9 din prelungiri.

Este primul trofeu important din istoria clubului bălțean patronat de către primarul orașului, Renato Usatîi. Milsami Orhei, echipă condusă de primarul de Orhei Ilan Șor câștigase Cupa în 2012.

De menționat că, în timpul meciului, microbiștii au putut vedea un mesaj adresat primarului de Orhei, Ilan Șor, în care i se cere să întoarcă miliardul furat. Câțiva locuitori ai capitalei au afișat un afiș pe fațada unei clădiri de pe Bulevardul Dacia, în care îi cer lui Șor să întoarcă miliardul. „Shor, întoarce miliardul!” – i-au cerut locuitorii capitalei. Primarul de Orhei a și fost huiduit minute în șir, fanii scandând mesaje injurioase la adresa acestuia.