Steaua a rămas fără antrenor

Finala Cupei României cu Astra a fost ultimul meci al lui Laurenţiu Reghecampf pe banca Stelei. Antrenorul de 38 de ani a semnat un contract pe doi ani cu Al Hilal, din Arabia Saudită, echipă la care va primi cinci milioane de euro în doi ani de zile.

O situaţie similară a avut loc şi în 2007, când Cosmin Olăroiu a plecat tot la Al Hilal, după doi ani de antrenorat la Steaua, unde a realizat performanţe notabile, printre care şi o semifinală de Cupa UEFA.

La echipa care s-a clasat pe locul 2 în ultima ediție din campionatul saudit, Reghe va câștiga cinci milioane de euro în doi ani de zile.

După ce a petrecut pentru cîştigarea campionatului, Laurenţiu Reghecampf şi-a strîns toţi jucătorii lîngă el şi le-a transmis că va pleca de la Steaua în această vară. Toată lumea prezentă la petrecere, atît jucătorii, cît şi membrii staffului, dar şi soţiile şi iubitele fotbaliştilor l-au aplaudat pe Reghecampf pentru performanţele pe care le-a reuşit în ultimii doi ani la Steaua. Acesta a dominat fotbalul intern cu formaţia roş-albastră doi ani la rînd, a ajuns pînă în optimile de finală din Europa League şi s-a reîntors în Champions League după o pauză de 5 ani!

Laurențiu Reghecampf a fost adus de Steaua în vara lui 2012, în locul lui Mihai Stoichiță și a reușit să cucerească trei trofee cu trupa din Ghencea: ultimele două campionate, aducând titlurile cu numărul 24 și 25 din istoria clubului, și Supercupa în 2013, după o victorie cu 3-0 în fața Petrolului.