Lewis Hamilton va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei

Lewis Hamilton a obţinut pole positionul în manşa de calificări contaâd pentru Marele Premiu al Spaniei, etapa a 5-a a sezonului de Formula 1. Duelul campionului en titre pentru prima poziţie pe grila din Barcelona a fost dat în special cu coechipierul său Nico Rosberg, actualul lider general şi câştigătorul de anul trecut în grand prixul de pe pista catalană. Hamilton a fost ultima oară în pole aici acum 2 ani, în 2014, când şi-a dublat victoria la Montmelo – devenind doar al doilea pilot care reuşeşte asta în palmares, după Kimi Raikonnen. Kimi rămâne cu recordul pe tur, stabilit în 2008.

Este al 52-lea pole din cariera lui Lewis Hamilton şi al 3-lea în acest sezon. Din păcate, nicio astfel de şansă la start nu a fost valorificată şi la final de cursă, Nico Rosberg având maximum de victorii în an. Rosberg, cu 7 victorii consecutive dintre care 4 doar anul acesta, caută să depăşească perfomanţa lui Michael Schumacher, pe care l-a egalat la Sochi. Lider în această statistică, având 9 Mari Premii câştigate la rând în 2013, rămâne deocamdată Sebastian Vettel. Cu doar două excepţii într-un sfert de secol, cine a plecat din linia întâi în Barcelona a şi câştigat – ceea ce pune Mercedes AMG pe ruta spre 140 de clasări consecutive în puncte, deziderat ce poate fi atins la final de lună mai, pe străzile principatului Monaco.

Grilă din Catalunya a fost împărţită, la vârf, pe echipe. Dacă avem Mercedes pe locurile 1 şi 2, Red Bull s-a clasat în linia secundă. Depăşit constant în weekend de mai tânărul sau coechipier, abia ajuns în cadrul echipei, Danile Ricciardo a avut o răbufnire de orgoliu şi l-a bătut pe acesta exact când a contat – în Q3. Astfel, Max Verstappen va pleca de pe 4 în grilă, rezultat care consemnează oricum cea mai bună calificare a olandezului abia ajuns la majorat.

Ferrari, de la care toată lumea aştepta miracole pe un circuit pe care a testat în martie în extenso, se regăseşte abia în linia a 3-a. HKimi Raikkonen a fost mai rapid decât Sebastian Vettel, însă cei doi au de recuperat pentru cursa un handicap de cel puţin o secundă faţă de Mercedes.