(VIDEO) Cupa Confederațiilor: Egal spectaculos în Portugalia – Mexic

Echipa naţională a Portugaliei a terminat la egalitate, duminică, la Kazan, scor 2-2 (1-1), cu reprezentativa Mexicului, în prima etapă a grupei A de la Cupa Confederaţiilor.

Partida a fost una spectaculoasă, în care latino-americanii au dominat mai mult, dar campioana Europei a avut marile ocazii de gol.

Quaresma a deschis scorul în minutul 35, în urma unei pase a lui Ronaldo, dar până la pauză mexicanii au egalat, prin Chicharito.

În repriza secundă Cedric a punctat cu 4 minute înainte de final, dar Portugalia a pierdut victoria la ultima fază a meciului, Hector Moreno egalând în urma unui corner.

În prima repriză Portugalia mai marcase prin Pepe, dar golul a fost anulat în urma arbitrajului video.

În urma acestui rezultat, Grupa A e condusă de Rusia, cu 3 puncte, Mexic și Portugalia au câte unul, iar Noua Zeelandă zero.