(VIDEO) EURO 2016: Serie-record de zece meciuri fără înfrângere pentru Irlanda de Nord

Selecționata Irlandei de Nord a învins cu scorul de 1-0 reprezentativa Sloveniei, luni la Belfast, într-un meci de pregătire pentru turneul final al Campionatului European de fotbal ediția 2016.

Naționala nord-irlandeză a stabilit cu această ocazie o premieră în istoria sa, încheind a zecea partidă consecutivă fără înfrângere.

Unicul gol al întâlnirii de la Belfast a fost marcat în minutul 42 de Conor Washington, jucătorul lui Queens Park Rangers, aflat la cea de-a doua sa selecție.

De menționat că portarul Irlandei de Nord, Roy Carroll, a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Milivoje Novakovic, în minutul 66.

Nord-irlandezii, calificați în premieră la un turneu final european, vor juca în Franța într-o grupă cu Germania, Polonia și Ucraina.