(VIDEO) Liverpool trece de Tottenham într-un meci spectacol și reintră în lupta pentru UCL

FC Liverpool a învins, marți seară, pe teren propriu, cu scorul de 3:2, pe Tottenham Hotspur, echipă cu care se află în luptă directă pentru un loc în UEFA Champions League.

Meciul de pe Anfield Road a fost unul de mare spectacol, în special în prima repriză, când cele două echipe au avut numeroase ocazii de gol și au punctat de două ori. Markovic a deschis scorul pentru gazde, în minutul 15, iar Harry Kane a egalat 11 minute mai târziu.

Partea secundă a fost una dominată de gazde, care au reintrat în avantaj în minutul 53, când Gerrard a transformat un penalty, dar au fost egalați din nou rapid, prin Dembele (61′).

Mario Balotelli, atacantul adus în vară de cormorani pentru 20 de milioane de euro a adus însă victoria gazdelor, marcând în minutul 83 primul său gol în Premier League de când este la Liverpool.

Scor final 3:2 pentru Liverpool, iar în urma acestei victorii echipa lui Brendan Rogers ajunge la 42 de puncte, pe poziția a 7-a, cu unul mai puțin decât Tottenham, locul 6, și 3 sub Arsenal și Southampton, care ocupă, la egalitate, locurile 3-4.