(VIDEO) Încă un pas greșit pentru Barcelona; Catalanii pierd teren față de Real

FC Barcelona a rămas fără victorie din 2007 pe terenul lui Real Sociedad, după 1-1 în etapa a 14-a din La Liga. Campioana Spaniei putea să plece chiar fără punct de pe Anoeta, dar bascii au lovit bara, pe final.

5 mai 2007 e data ultimei victorii a Barcelonei pe Anoeta. De atunci s-au jucat 8 meciuri, iar Real Sociedad a câștigat de 6 ori și alte două partide s-au încheiat la egalitate.

Catalanii nu au existat în prima repriză, în care au tras un singur șut spre poartă, iar acela nu a prins cadrul. În schimb, Prieto (15) şi Carlos Vela (19) au ratat cele mai mari ocazii pentru gazde.

Neymar a avut prima şansă pentru Barça, la 6 minute trecute din a doua repriză. A urmat golul marcat de Real Sociedad, prin Willian Jose, în minutul 53. Şase minute mai târziu, Messi a restabilit egalitatea.

În ultimul sfert de oră, Vela a lovit de două ori bara porţii lui ter Stegen. La prima dintre ele, bascii au înscris pe recuperare, însă golul a fost anulat pe nedrept (76), iar la cea de-a doua mingea a lovit stâlpul drept și a ricoșat în aut de poartă. S-a terminat 1-1 şi Barcelona este la şase puncte în spatele Realului înainte de primul El Clasico al sezonului.