(VIDEO) Barcelona a făcut spectacol cu Rayo și depășește Realul în clasament; Messi stabilește noi recorduri

FC Barcelona a învins duminică, scor 6:1, pe Rayo Vallecano, preluând astfel conducerea în Primera Division, în urma unui meci în care argentinianul Leo Messi a stabilit noi recorduri.

Doar în prima repriză Rayo a făcut față gazdelor, încheiată cu scorul de 1:0, după ce Suarez a punctat în minutul 6.

Coșmarul oaspeților a început din minutul 49, când Piquet a făcut 2:0. 6 minute mai târziu Tito a luat al doilea galben în urma unui fault în careu. Penalty-ul acordat a fost transformat din două încercări de Leo Messi, iar victoria Barcelonei devenea o certitudine.

Totuși, catalanii nu s-au oprit, punctând încă de trei ori, prin Messi (63′, 68′) și Suarez (90′). Golul de onoare al lui Rayo a fost marcat de Bueno, în minutul 81, din penalty.

Scor final 6:1, iar Barcelona ajunge la 62 de puncte în 26 de etape, cu unul mai mult decât ocupanta poziției secunde, Real Madrid.

A fost o zi magică și pentru Leo Messi, care a marcat al 24-lea său hattrick în Primera Division, depășindu-l pe Ronaldo și devenind astfel lider la acest capitol. Totodată, este și al 32-lea hattrick pentru Messi în fotbalul spaniol, el devenind astfel lider și în acest top, după ce l-a depășit pe Telmo Zarra.

Mai mult, argentinianul a devenit primul fotbalist care marchează peste 40 de goluri în meciuri oficiale în șase sezoane la rând în fotbalul spaniol. În acest sezon a reușit deja 41, în 38 de meciuri, tot atâtea câte a marcat în tot sezonul precedent, în 46 de meciuri.