Sochi 2014: ziua 6

A 6-a zi de concurs de la Sochi nu a adus medalii de aur pentru favoritele competiţiei. Canada, Norvegia sau Rusia nu şi-a putut îmbunătăţi poziţia în clasamentul pe medalii. Doar Germania a reuşit să ia aur, consolindîndu-şi poziţia în clasamentul pe medalii.

Şi China a avut o zi foarte bună cucerind primele medalii de aur, 2 deodată. Detaliile, mai jos.

Biatlon
Astăzi am avut cursa individuală de 20 km. Sportivii au 4 treceri prin poligon (20 ţinte), iar la fiecare ratare pierd un minut din timpul acumulat. Aici orice tragere te poate da mult în jos, iar asta a simţit-o pe pielea sa francezul Beatrix, care a fost la un pas de aurul olimpic. Cursa a fost cîştigată tot de un francez. Cel mai bun biatlonist al momentului, deja deţinător a unei medalii de aur la Sochi, Martin Fourcade s-a impus, cu un timp de 49.31.7. Fourcade a ratat la a 2-a trecere prin poligon, pierzînd un minut. Francezul a fost însă magistral la deplasarea pe schiuri, reuşind să se impună în faţa unor sportivi ce au tras cu 0. Francezul i-a dedicat aurul soţiei sale, care îşi sărbătoreşte azi ziua de naştere. Neamţul Lesser a tras cu 0, dar a avut o deplasare mult mai slabă. Cu 1,5 km înainte de final, Lesser avea avantaj de aproape 10 secunde în faţa lui Fourcade, însă oboseala şi-a spus cuvîntul. Lesser a ajuns la peste 12 secunde după francez. Podiumul a fost completat de rusul Garanichev. Astăzi, Garanichev şi-a sărbătorit şi ziua de naştere, acesta fiind cel mai frumos cadou care şi-l putea face, la începutul cursei nefiind printre favoriţi. Svendsen a fost al 7-lea iar Bjorndalen doar al 34-lea. Ghinion a avut şi românul Cornel Puchianu, care a finişat al 60-lea. Puchianu putea avea o clasare mult mai bună, însă a ratat 3 trageri la ultima trecere prin poligon, pierzînd 3 minute în comparaţie cu liderul cursei. 88 de sportivi au luat startul.

Schi fond
Poloneza Justyna Kowalksyk a reuşit să cucerească aurul olimpic la proba clasică de 10 km.  Suedeza Kalla a cîştigat al 2-a său argint la această olimpiadă, ajungînd la 18 secunde după poloneză. Norvegianca Therese Johaug a cîştigat bronzul, cu un handicap de 28 de secunde faţă de lider. Moldoveanca Alexandra Camenscic, clasată pe ultimul loc la sprintul de la biatlon, a terminat a 71, din cele 76 sportive care au luat startul, cu un handicap de peste 11 minute. Timea Sara din România a reuşit o clasare cu 9 poziţii mai sus, pe locul 62.

Curling
Continuă competiţia la curling. Astăzi s-au disputat 7 partide la feminin şi alte 4 la masculin. În competiţia feminină, s-au înregistrat rezultatele: China-Marea Britanie 7-8, Canada-Danemarca 8-5, Elveţia-Suedia 8-9, Rusia-Koreea 4-8, Elveţia-Canada 5-8, Japonia-SUA 6-8, Suedia-Danemarca 7-6. În paralel, în competiţia masculină, s-au înregistrat rezultatele : Norvegia-Suedia 4-5, Elveţia-Rusia 6-7, Marea Britanie- SUA 5-3, Camada-Danemarca 7-6. Aici, lider este China care are 4 victorii în 4 meciuri. La feminin, Canada are 5 vicotorii în 5 meciuri disputate.

Patinaj artistic
Voi începe cu ştirea zilei: Înscris în competiţia masculină de patinaj artistic, rusul Evgheni Plyushcenko se retrage definitiv din patinaj artistic. De 4 ori campion olimpic, Plyushcenko s-a accidentat şi nu luat startul în competiţie, făcînd public anunţul despre retragerea sa. Competiţia a avut loc şi fără el, la program scurt impunîndu-se japonezul Hanyu. Acesta va încerca să se menţină pe prima poziţia şi după proba de program liber, pentru a putea intra în posesia aurului olimpic. 29 sportivi au evoluat astăzi, primii 24 calificîndu-se şi în proba de mîine. Printre ei se numără şi românul Zoltan Kelemen, calificat chiar de pe locul 24. Accederea sa în finala de mîine nu poate decît să ne bucure, noi îi ţinem pumnii.

Freestyle
La Freestyle astăzi s-a decernat un nou set de medalii. Podiumul a fost completat de sportivi din SUA în proporţie de sută la sută. Christensen pe primul loc, Kenworthy pe 2 şi Goepper pe 3 au fost sportivii ce au urcat pe treptele podiumului. 32 de sportivi au fost înscrişi în calificari, primii 12 calificîndu-se în proba finală.

Hockey
Astăzi s-a încheiat şi faza grupelor competiţiei feminine de hockey pe gheaţă. În grupa B, Germania a învins cu 4-0 Japonia iar rusoaicele au învins Suedia la limită, scor 2-1. Astfel, Rusia cîştigă Grupa B, poziţia secundă fiind asigurată de suedeze. În competiţia masculină au început marile bătălii. Finlanda a bătut Austria cu 8-4, ruşii au învins Slovenia cu 5-2, slovacii au fost umiliţi de echipa SUA cu 7-1 iar Canada, una dintre favorite a învins cu 3-1 Norvegia.

Sanie
Un nou aur pentru nemţi la sanie. Astăzi s-a desfăşuarat competiţia pe echipe. Echipa fiecărei naţiuni înscrise conţinea 3 băieţi şi o fată. Timpii celor 4 se adunau, ia învingător devenea echipa cu cel mai bun timp. Germania s-a impus lejer, avînd peste o secundă diferenţă de ocupanta locului secund, Rusia. Podiumul a fost completat de echipa Letoniei.

Short track
China a reuşit să-şi treacă în conmt aurul olimpic. Li a fost cea mai bună pe distanţa de 500 m, devansînd-o pe italianca Fontana, clasată pe poziţia secundă şi koreeanca Park, care a intrat în cele din urmă în posesia medaliei de bronz. Deasemena, astăzi au avut loc fazele preliminare la competiţiile masculine de ştafetă şi 1000 m.

Skeleton
Astăzi a debutat şi penultimul sport la Jocurile Olimpice de la Sochi, skeletonul (urmînd doar bobul, care va începe peste 3 zile). După primele 2 manşe, britanica Yarnold este lideră. Pe 2 şi 3 sunt americanca Pace şi rusoaica Nikitina. Mîine vor avea loc şi ultimile 2 manşe, în urma cărora va fi cunoscut şi primul podium la această probă.

Patinaj viteză
Astăzi s-a desfăşurat şi proba feminină de 1000 m în urma căreia chinezoaica Hong Zhang a intrat în posesia medaliei de aur.Ireen Wust, care are deja o medalie de aur a luat azi argintul iar bronzul i-a revenit altei olandeze Margot Boer. De remarcat faptul că deşi nu au luat aurul azi, olandezii au avut 4 sportive în primele 6.