Anunț neașteptat în Formula 1: Nico Rosberg se retrage

Nico Rosberg (Mercedes) şi-a anunţat în această după amiază retragerea din Formula 1, la 31 de ani, la scurt timp după ce a devenit campion mondial.

Decizia neaşteptată a fost explicată de pilotul german într-o scrisoare deschisă.

„În cei 25 de ani de când particip la curse, scopul meu unic, visul meu, a fost să devin campion mondial de Formula 1. Prin muncă grea şi multe sacrificii, mi-am atins obiectivul. Mi-am urcat „muntele”, iar acum sunt în vârf”, a explicat Rosberg, care nu a intrat în detalii privind motivele retragerii.

Germanul a câştigat în premieră titlul de campion mondial de Formula 1, duminică, pe circuitul Yas Marina, după ce a ocupat locul al doilea în Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite, în urma lui Lewis Hamilton, plecat din pole position.

În urmă cu două zile, Nico Rosberg (Mercedes) a declarat că are o colaborare dificilă cu coechipierul său, Lewis Hamilton, dar faptul că se cunosc din copilărie îi ajută să treacă peste momentele tensionate.

„Colaborarea noastră va fi mereu una dificilă. Noi suntem mereu rivali, dar faptul că ne cunoaștem din copilărie, asta ne ajută să trecem peste momentele tensionate”, a declarat Rosberg, miercuri, într-o conferință de presă.

Lewis Hamilton (Mercedes), care a câștigat cursa de la Abu Dhabi, ultima a sezonului de Formula 1, și-a diminuat intenționat ritmul în ultimele ture de circuit cu speranța că Nico Rosberg va fi ajuns și depășit de Sebastian Vettel și Jos Verstappen, aflați la doar o secundă de noul campion mondial.

Nico Rosberg a câştigat titlul mondial după ce şi tătăl său a fost campion mondial de Formula 1 în 1982, Keke Rosberg (Finlanda), pentru Williams.

Este a doua pereche tată – fiu care câştigă titlul mondial în Formula 1, după britanicii Graham Hill (1968, Lotus) şi Damon Hill (1996, Williams).