(VIDEO) SUA, noua campioană mondială la fotbal feminin

Echipa Statelor Unite a câştigat Cupa Mondială la fotbal feminin, care a avut loc în Canada, după ce a învins clar în finală reprezentativa Japoniei, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 5-2.

Americancele și-au trecut în palmares al treilea lor titlu mondial, după cele din 1991 și 1999, grație unui meci de excepție făcut de „decarul” Carli Lloyd, care a reușit o „triplă”.

SUA a tranșat practic soarta meciului în primul sfert de oră, având în vedere că în minutul 16 conducea cu 4-0. Carli Lloyd (3, 5, 16), Lauren Holiday (14) și Tobin Heath (54) au marcat pentru învingătoare, în timp ce pentru nipone au înscris Yuki Ogimi (27) și Julie Johnston (52, autogol).

Carli Lloyd, care a înscris o triplă în finală, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a Cupei Mondiale 2015 de către grupul de studiu tehnic al Federației Internaționale de Fotbal.

Lloyd, care a făcut duminică la Vancouver un meci excepțional, a înscris șase goluri în total la turneul final din Canada, primind „Balonul de Aur”.

Franțuzoaica Amandine Henry a fost desemnată a doua cea mai bună jucătoare a competiției (Balonul de argint), în fața niponei Aya Miyama (Balonul de bronz).

Americanca Hope Solo a primit premiul pentru cel mai bun portar, iar canadianca Kadeisha Buchanan a fost aleasă cea mai bună tânără jucătoare.

Titlul de golgheter a revenit germancei Celia Sasic, care a marcat tot șase goluri, ca și Lloyd, însă a jucat mai puține minute.