(VIDEO) Real Madrid face un nou pas greșit în lupta pentru titlu

După eșecul lui Atletico de sâmbătă, de pe terenul lui Levante, Real Madrid devenise marea favorită la câștigarea titlului. Eleveii lui Carlo Ancelotti nu au scos însă decât un egal la Valencia duminică, iar miercuri au înregistrat un nou semi-eșec, în meciul cu Real Valladolid.

Scorul a fost deschis în minutul 35, de Real Madrid, după o execuție superbă a lui Sergio Ramos din lovitură liberă. Gazdele aveau însă mare nevoie de puncte, în lupta pentru retrogradare și nu au abandonat lupta până la final, iar Osorio a egalat în minutul 84, stabilind și scorul final.

Valladolid 1:1 Real Madrid, iar echipa lui Carlo Ancelotti are 84 de puncte după 36 de etape, cu 4 sub liderul Atletico, și unul mai puțin decât Barcelona. Barcelona și Atletico se vor întâlni în ultima etapă, cel mai probabil cu titlul pe masă.

De cealaltă parte, Valladolid a ajuns la 36 de puncte, aflându-se pe ultima poziție retrogradabilă, la egalitate de puncte cu Getafe și Almeria.