(VIDEO) Real Madrid a câștigat Cupa Spaniei după o finală cu Barcelona

Real Madrid s-a impus miercuri noapte, scor 2:1, în finala Cupei Spaniei, disputată pe ”Mestalla” din Valencia, împotriva marilor rivali de la FC Barcelona.

Meciul a început pe un ușor fond de dominare al catalanilor, Realul a fost însă echipa care a punctat prima, în minutul 10, după un contraatac precum în vremurile bune ale lui Jose Mourinho pe banca lui Real, finalizat de Di Maria.

Până la finalul primei reprize s-a jucat echilibrat, cu 2 ocazii bune ale Barcelonei, ratate de Neymar și Messi.

Egalarea a venit în minutul 68, când Bartra a reluat cu capul excelent un corner, fără șanse pentru Casillas.

Gareth Bale a oferit faza meciului în minutul 85, când a avut o cursă incredibilă în partea stângă, l-a lăsat mult în spate pe Bartra și a marcat pentru 2:1, confirmându-și statutul de lider al echipei în lipsa lui Cristiano Ronaldo, care a fost nevoit să stea în tribune din cauza unei accidentări.

Și dacă Bale a oferit faza meciului, atunci Ronaldo a făcut-o pe cea a serii. El a mers după meci pe gazon și l-a consolat pe Leo Messi.