(VIDEO) CM 2014: Olanda câștigă Grupa B, iar Spania își încheie aventura în Brazilia cu o victorie

Olanda a câștigat și ultimul meci din faza grupelor, scor 2:0, cu Chile, câștigând astfel Grupa B cu maximum de puncte – 9.

Olanda și Chile s-au întâlnit la Sao Paolo pentru a decide câștigătoarea grupei, după ce în primele două etape ambele echipe acumulaseră câte 6 puncte.

Nu a fost cel mai spectaculos meci de la acest Mondial, Olanda și Chile preferând să se tatoneze și să nu forțeze prea mult, în condițiile în care ambele formații își asiguraseră calificarea în următoarea fază a competiție. La cabine s-a intrat fără modificări pe tabelă, după o primă repriză ștearsă, în care doar Robben a avut câteva încercări de a mai spulbera plictiseala de pe „Arena Corinthians”.

Mitanul secund a fost mai spectaculos, chilienii ieșind mai mult la joc, deoarece în cazul unui rezultat de egalitate ar fi terminat pe locul 2. Totuși, olandezii au fost cei care au marcat. Leroy Fer a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 75, iar Memphis Depay a făcut 2:0 în prelungirile partidei, consemnând o nouă victorie a „batavilor” și câștigarea Grupei B.

În celălalt meci al grupei, Spania a învins Australia cu 3:0 și a mai șters din rușinea înfrângerilor cu Olanda și Chile și a eliminării premature din competiție.

David Villa, cu un călcâi superb în minutul 36, Fernando Torres (69′) și Juan Mata (82′), au marcat într-un meci în care Spania a arătat parcă la fel ca echipa ce a dominat fotbalul în ultimii 6 ani.

Așadar, Olanda câștigă Grupa, Chile merge mai departe de pe locul 2, iar Spania și Australia au apărut pentru ultima dată într-un meci la Turneul Final din Brazilia.