(VIDEO) CM 2014: Germania, prima semifinalistă a Mondialului

Germania este prima echipă ce a ajunge în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia, după ce a trecut în sferturi de Franța.

Pe Maracana din Rio, în fața a peste 74 de mii de spectatori, Germania și Franța au oferit unul dintre cele mai puțin frumoase meciuri din faza eliminatorie a Turneului Final.

Miza uriașă și faptul că nemții au deschis scorul rapid, în minutul 13, prin Mats Hummels, după care s-au retras lăsând inițiativa francezilor, au făcut ca meciul să fie unul lipsit de spectaculozitate și prea multe faze de poartă.

După primirea golului, Franța a ținut mai mult de minge, încercând să se apropie periculos de poarta lui Neuer, fără însă prea mult succes. Valbuena, Matuidi și Benzema, în prelungirile meciului, au semnat ocaziile Franței, în timp ce Germania putea să se desprindă decisiv în minutul 80, când Schuerrle a fost oprit de Lloris.

Scor final 1:0, iar Germania se califică pentru a 13-a oară în semifinalele unui Campionat Mondial, record pentru o națională de fotbal.

Totodată, este a 4-a calificare consecutivă a germanilor în penultimul act, de fiecare dată din Nationalmannschaft făcând parte veteranul Miroslav Klose.

Germania își va afla adversara din semifinale în această seară, după celălalt sfert al zilei, dintre Brazilia și Columbia.