(VIDEO) CM 2014: Germania ajunge în sferturi, după un alt meci dramatic

Meciurile spectaculoase și pline de dramatism continuă la acest Turneu Final. După ce am avut două optimi decise la lovituri de departajare și revenirea spectaculoasă a Olandei cu Mexicul, și Germania a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în sferturi.

Germania a avut probleme mult mai mari cu Algeria decât s-ar fi așteptat cineva, în special în prima repriză, când „Vulpile Deșertului” au luptat practic de la egal la egal cu formația lui Joachim Low.

În repriza secundă „Nationalmannschaft” a trecut la controlul partidei, dar algerienii au dat dovadă de o organizare foarte bună în defensivă, iar atunci când s-a trecut de fundașii lui Halilhodzic, portarul M’bohli i-a oprit pe nemți.

După 90 de minute am avut 0:0, dar imediat cum au început prelungirilor, Andre Schurrle a inventat un călcâi de geniu, reușind să deschidă scorul. Magrebienii au încercat să atace pentru a reveni în joc, chiar dacă erau căzuți fizic după un meci extenuant. Cu toate acestea, au reușit să-și creeze câteva ocazii, fără a-l putea învinge însă pe Neuer. Tot germanii au fost cei ce au înscris, pe un contraatac finalizat de Mesut Ozil, în minutul 119.

Și pentru ca meciul să rămână și mai memorabil, au marcat și algerienii, în minutul 120, prin Djabou, plecând astfel acasă după ce au lăsat în urmă o impresie foarte frumoasă la acest Campionat Mondial.

Vă reamintim că pe pagina de Facebook independent.md puteți pronostica rezultatele meciurilor Mondialului, pentru a câștiga zilnic de la INDEPENDENT și partenerul nostru Supermarket Fourchette un bax de bere sau a intra în lupta pentru marele premiu, acordat la încheierea Turneului Final, o bicicletă. Detaliile și regulile concursului le găsiți aici.

Accesând secțiunea CM 2014 puteți fi la curent cu cele mai bune și actuale materiale din țară despre Mondialul brazilian.