(VIDEO) CM 2014: Costa Rica, în sferturile de finală, după un meci plin de dramatism

Costa Rica s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a trecut, duminică noapte, la loviturile de departajare, de Grecia.

Meciul a fost unul mai spectaculos și dramatic decât se anunța înaintea partidei, ambele echipe jucând foarte ofensiv încă din primele minute.

La pauză s-a intrat la egalitate, fără goluri înscrise, după o primă repriză echilibrată.

Mitanul secund a fost început mult mai bine de americani, care după câteva faze bune de atac au deschis scorul, în minutul 52, prin Brian Ruiz. Lucrurile au devenit mult mai dificile pentru „Los Ticos” în minutul 66, când Duarte a fost eliminat pentru al doilea galben primit.

Grecii s-au instalat mai apoi la conducerea jocului, însă Kaylor Navas, portarul costarican, a prins încă o zi extraordinară, reușind să păstreze avantajul echipei sale până în minutul 90, când nu a mai putut face nimic la un șut al lui Papastathopoulos, după ce în primă fază respinsese la Gekas. Mitroglou a fost foarte aproape de a face 2:1 în minutul 93, Navas a intervenit însă extroardinar și a împins meciul în prelungiri.

Acolo unde grecii au avut din nou mai multe ocazii, același Navas făcând însă minuni între buturi.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde toți jucătorii au transformat până la 4:3 pentru costaricani. Al 4-lea penalty al grecilor a fost ratat de Gekas, iar Umana a înscris pentru 5:3, făcând astfel istorie pentru Costa Rica, națională ce ajunge în premieră într-un sfert de finală de Campionat Mondial.

În sferturi, Costa Rica va întâlni Olanda, care s-a impus în optimi în fața Mexicului.