(VIDEO) CM 2014: Brazilia, umilită din nou; Olanda, locul 3 la Cupa Mondială

După 1:7 cu Germania, în semifinale, a urmat o nouă umilință pentru țara gazdă a Turneului Finald din 2014, Brazilia pierzând și finala mică, 0:3 cu Olanda.

După doar 3 minute de joc „Selecao” s-a văzut condusă cu 1:0, în urma unui penalty transformat de van Persie, după ce Thiago Silva l-a faultat pe Robben. Arbitrul algerian Hamdaoui a acordat însă eronat penalty, întrucât faultul a fost făcut înafara careului și putea să-l elimine pe Thiago Silva, care a faultat în postură de ultim apărător.

A fost golul 100 încasat de Brazilia la Cupa Mondială.

Echipa gazdă a acuzat șocul și nu a reușit să se regăsească, astfel că Olanda și-a majorat avantajul în minutul 17, prin Daley Blind, care a trimis simplu în plasă o minge respinsă greșit de David Luiz, dar după o poziție de ofsaid nesemnalizată la atacul olandez.

Mitanul secund a arătat o Brazilie lipsită de idei și forță de a se apropia periculos de poarta lui Cillessen, iar până la final tot Olanda a mai marcat o dată, prin Georginio Wijnaldum (90+1), după centrarea lui Janmaat, ducând scorul la 3:0.

Olanda își asigură astfel poziția a 3-a, fără să piardă vreun meci la acest Turneu Final.