(VIDEO) CM 2014: Algeria, prima echipă africană care marchează 4 goluri la un Mondial

Algeria a devenit, duminică, prima selecționată africană ce marchează 4 goluri într-un meci la un Campionat Mondial de fotbal.

„Vulpile deșertului” au reușit performanța în victoria cu Coreea de Sud, scor 4:2, care-i menține în cărțile calificării în optimile de finală ale competiției.

Băieții lui Vahid Halilhodzic au început în mare forță meciul împotriva coreenilor, conducând cu 3:0 la pauză, în urma golurilor înscrise de Slimani (26′), Halliche (28′) și Djabou (38′).

După o primă repriză în care nu au avut nicio ocazie de poartă, sud-coreenii au început mai bine partea secundă și au redus din handicap la 5 minute de la reluarea jocului, prin vedeta Heung-Ming Son.

Algerienii au făcut 4:1 în minutul 62, prin Brahimi, pe fondul unui joc mai bun al asiaticilor, consemnând practic prima victorie a Algeriei la un Campionat Mondial, după 32 de ani. 4:2 a fost până la urmă, Koo Ja-Cheol marcând și păstrând mici șanse de calificare pentru echipa sa.

După 2 etape, Belgia e prima echipă calificată din Grupa H. Elevii lui Mark Wilmots vor întâlni în ultima etapă Coreea de Sud, într-un meci practic fără miză pentru ei. De cealaltă parte, Algeria are nevoie de doar un egal pentru a ajunge în optimi, dacă sud-coreenii nu bat la scor Belgia. Rusia poate și ea să se califice dacă învinge Algeria, iar surprize nu se produc în celălalt meci al grupei.