Un nou record doborât de Xavi în cupele europene

Xavi Hernandez continuă să stabilească noi recorduri pentru FC Barcelona. Legendarul mijlocaş al catalinlor a jucat 37 de minute în victoria pe care echipa lui Luis Enrique a obţinut-o pe terenul lui PSG, scor 3-1, în turul sferturilor de finală ale UEFA Champions League.

Barça a făcut un pas important către semifinalele UCL, prin succesul de la Paris, dar Luis Enrique nu a primit doar veşti bune. Iniesta s-a accidentat şi a fost nevoit să părăsească terenul pe tragă, în mintul 53.

Jucătorul care a adus titlul mondial pentru Spania în 2010 a fost înlocuit de bunul său prieten Xavi, care a stabilit astfel o nouă performanţă de referinţă în fotbalul continental.

Mijlocaşul de 35 de ani a bifat cea de-a 169-a partidă în toate competiţiile europene, depăşindu-l pe italianul Paolo Maldini, care, cu 168 de meciuri, deţinuse precedentul record.

În acelaşi timp, Xavi deţine şi recordul de meciuri jucate în Champions League, la egalitate cu Iker Casillas, ambii având câte 147 de apariţii în cea mai importantă competiţie la nivel de club.