Surpiza zilei la US Open. Gabrine Muguruza, eliminată din optimile de finală

Garbine Muguruza (locul 3 WTA şi cap de serie numărul trei) a fost eliminată în optimile de la US Open, jucătoarea din Spania fiind învinsă de Petra Kvitova (14 WTA şi cap de serie numărul 13). Revenită în competiţii în luna mai după ce a fost rănită la mână de un hoţ, Petra a trecut în două seturi de Garbine, provocând una din marile surprize ale zilei.

Rezultatul final al meciului a fost 7-6 (3), 6-3 pentru Kvitova, după un meci care a durat o oră şi 46 de minute.

Victoria i-a permis Petrei să-şi egaleze cea mai bună performanţă de la US Open: calificarea în sferturi (atinsă în 2015). Pentru un loc în semifinale, Kvitova se va lupta cu Venus Williams (cap de serie numărul nouă la New York), anunţă hotnews.ro.