Simona Halep a pierdut în meciul cu Serena Williams și a fost eliminată de la Australian Open

Simona Halep a pierdut pentru a noua oară în zece meciuri cu Serena Williams (16 WTA), dar a chinuit-o în multe momente pe americanca de 37 de ani și a părăsit terenul în aplauzele publicului.

Serena Williams s-a antrenat pentru Australian Open 2019 în compania unor jucători din circuitul masculin, iar acest lucru s-a văzut până acum, la Melbourne, inclusiv în confruntarea cu Simona Halep!

Ceea ce s-a petrecut în primul set e ceea ce se numește un duel inegal: în 20 de minute, Serena, pur și simplu, s-a distrat cu adversara ei, impunându-se cu 6-1. N-a fost, totuși, cel mai rapid set luat de Serena la această ediție de la Australian Open, ea câștigând cu 6-0, în prima zi, cu Tatjana Maria (73 WTA), în 19 minute.

Setul doi al confruntării cu Halep a fost mult mai echilibrat. S-a mers pe serviciu în primele două game-uri, apoi câte un break de fiecare parte, primul izbutit de Serena. La 5-4 Halep a avut minge de break de care a profitat imediat, luând setul cu 6-4. A fost doar al doilea set pierdut de Serena în acest început de sezon în șapte meciuri!

Decisivul a fost de-a dreptul fabulos! Simona și-a crescut și mai mult nivelul de joc și a chinuit-o din ce în ce mai tare pe Williams. La 3-2 pentru Halep, pe serviciul Serenei, s-a jucat un game colosal. Românca a avut trei mingi de break, însă Williams a rezistat și a egalat: 3-3.

Aici a fost momentul psihologic, fiindcă, în următorul game, Halep și-a pierdut serviciul, iar apoi Serena s-a distanțat la 5-3, după care a luat setul cu 6-4.

Pentru Serena Williams, considerată de casele de pariuri favorită principală la Australian Open, urmează un duel în sferturi cu Karolina Pliskova (8 WTA).

Pentru Halep, finalista de anul trecut de la Australian Open, urmează o așteptare lungă până la finalul turneului de la Melbourne. Asta deoarece, în funcție de rezultatele care se vor înregistra, Simona va afla dacă se va menține sau nu pe locul 1 mondial.

Patru jucătoare au şansa de a trece pe primul loc, după Australian Open:

• *Kvitova și Osaka – Cele două trebuie să atingă măcar semifinalele la Melbourne.
  • *Svitolina și Pliskova – Cele două au nevoie de o calificare în finala de la Melbourne.