Președintele Mauritaniei, plictisit de un meci de fotbal, a decis să se treacă la penalty-uri din minutul 63

Preşedintele Mauritaniei are de aseară un loc în istoria fotbalului. Acesta s-a plictisit în timpul Supercupei în minutul 63 şi a ordonat să se treacă la penalty-uri pentru a se stabili învingătoarea, anunţă Gazetta World.

Dezamăgit şi plictisit de tempoul pe care partida din Supercupă, dintre FC Tevragh-Zeina şi ACS Ksar, îl are, Mohamed Ould Abdel Aziz, preşedintele Republicii, a decis ca disputa să se oprească şi să se treacă la executarea loviturilor de departajare. Scorul era 1-1 şi din meci mai rămăseseră de jucat 27 de minute. Zeina s-a impus la penalty-uri, însă decizia luată de preşedinte a făcut înconjurul lumii.

Conştient de prejudiciile de imagine şi de eventualele sancţiuni pe care FIFA le poate dicta, preşedintele Federaţiei de Fotbal, Ahmed Ould Abderrahmane, a negat că şeful statului s-ar fi implicat în oprirea meciului. „Decizia a fost una organizatorică, s-a decis acest lucru împreună cu cele două echipe şi antrenorii”, a sunat explicaţia seacă şi neverosimilă a preşedintelui Federaţiei.