Olanda a produs surpriza și a eliminat Rusia în sferturile Fed Cup; Meci record la Moscova

Echipa feminină de tenis a Olandei s-a calificat în semifinalele actualei ediţii a Fed Cup, după ce a reuşit să obţină punctul decisiv în întâlnirea cu Rusia, programată în acest weekend la arena Olimpiski din Moscova.

Duminică, olandeza Kiki Bertens a dispus în două seturi, 6-1, 6-4, de rusoaica Svetlana Kuznetsova, ducând scorul general la 3-0 în favoarea echipei batave, care câştigase şi primele două jocuri de simplu desfăşurate sâmbătă.

Olanda, care accede în penultimul act al competiţiei pentru prima oară din 1997, se va lupta pentru un loc în finală cu câştigătoarea duelului dintre Franţa şi Italia, care are loc la Marsilia.

Meciul dintre Richel Hogenkamp și Svetlana Kuznetsova a stabilit un nou record al competiției. Partida a durat nu mai puțin de 4 ore, cu 11 minute peste meciul Vilmarie Castellvi și Aleksandra Wozniak, disputat în 2005.