Nou record de aşi la US Open, stabilit de croatul Ivo Karlovic

Peformanţă de excepţie a lui Ivo Karlovic în partida cu Yen-Hsun Lu (Taiwan), din primul tur al US Open.

Tenismanul croat, al 21-lea favorit la Flushing Meadows, a stabilit un nou record de aşi la Open-ul american în victoria în cinci seturi, 4-6, 7-6 (4), 6-7 (4), 7-6 (5), 7-5, contra asiaticului Lu.

Karlovic a servit nu mai puţin de 61 de aşi şi a spulberat precedentul record, de 49 de aşi, stabilit de olandezul Richard Krajicek, în 1999, în sferturile de finală.

Tenismanul în vârstă de 37 de ani a reuşit doar în setul secund 22 de aşi, de două ori mai mulţi decât Andy Murray în victoria în trei seturi din primul tur.

Croatul a avut şi zece duble greşeli, însă şi-a câştigat 28 din cele 29 de game-uri de pe propriul serviciu.

Recordul de aşi într-un meci îi aparţine americanului John Isner, care a servit 113 în primul tur de la Wimbledon, în 2010, în cel mai lung meci din istoria tenisului, câştigat cu 70-68 în setul decisiv al partidei cu francezul Nicolas Mahut.