Moldoveana Alexandra Emilianov, campioană europeană printre juniori la aruncarea discului

Atleta Alexandra Emilianov a devenit campioană europeană printre junioare U-20 la aruncarea discului. Ea s-a impus la Grosseto (Italia) cu rezultatul 56,38 metri, fiind urmată de poloneza Karolina Urban şi Kristina Rakocevic din Muntenegru, transmite IPN.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Tbilisi, Emilianov a cucerit medalia de aur şi la proba aruncarea greutăţii. În 2015, ea a devenit campioană mondială printre junioare la aruncarea discului. Alexandra este fiica lui Ivan Emilianov, care anul trecut la Rio a reprezentat pentru a 4-a oară Moldova la Jocurile Olimpice.

N-a reuşit să urce din nou pe podium la Europenele de juniori Alexei Oleinic la aruncarea suliţei. După ce anul trecut la Tbilisi el a cucerit argintul, de această dată, atletul din Tiraspol s-a clasat pe locul 9, cu rezultatul 68,55 metri. Tot la aruncarea suliţei, Denis Picus a ocupat locul 11.

La triplu salt, Anastasia Calinina a ocupat locul 8, iar la aruncarea ciocanului, Dan Morari şi Nichita Petrov nu au reuşit calificarea în finală.