Milsami Orhei, în turul trei al UEFA Champions League

Campioana Moldovei, Milsami Orhei s-a calificat marți în turul trei al UEFA Champions League, după ce s-a impus și în returul de la Orhei, scor 2:1, cu bulgarii de la Ludogorets Razgrad.

Orheienii, care au învins acum o săptămână în deplasarea de la Razgrad, cu 1:0, au început mai slab partida de pe teren propriu, fiind conduși după 27 de minute de joc, în urma unui gol al lui Wanderson.

Gazdele au egalat însă la faza următoare, prin Gheorghe Andronic, care a profitat de o respingere greșită a portarului Stoianov.

În minutul 72 Milsami a rămas cu un jucător în minus, după ce Andrei Cojocari a fost eliminat din cauza cumului de cartonașe.

Chiar și așa, oaspeții nu s-au apropiat foarte periculos de poartă până la finalul meciului, iar în minutul 89 Petru Racu a profitat de un contraatac și a dus scorul la 2:1.

Astfel, cu scorul general de 3:1, Milsami merge în turul trei preliminar al UEFA Champions League, acolo unde va întâlni câștigătoarea dublei dintre albanezii de la Skenderbeu și Crusaders, campioana Irlandei de Nord. În tur a fost 4:1 pentru albanezi.

Dacă Milsami reușește să treacă și de următorul tur, atunci va accede în play-off, acolo de unde va avea asigurată calificarea în grupele Europa League. Dacă va fi eliminată, atunci va merge în play-off-ul UEFA Europa League.