Halep a învins-o pe rusoaiaca Pavlyuchenkova și joacă în semifinale la Cincinnati

Simona Halep s-a calificat, sâmbătă dimineață, în semifinalele turneului de la Cincinnati, grație victoriei în două seturi cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, scor 7-6, 6-2. Românca este la o singură victorie de o revenire pe locul al doilea în clasamentul WTA, unde ultima dată s-a aflat pe 11 mai 2015.

Meciul a început cu un break al rusoaicei pe serviciul Simonei, iar jucătoarea din România părea să aibă probleme în drumul către semifinale. Însă sportiva din România a revenit de la 2-4 și a câștigat 3 game-uri la rând. În cele din urmă, setul s-a decis după 63 de minute în tie break, acolo unde Simona Halep s-a impus cu 7-3.

După ce a cerut intervenția medicului la pauza dintre seturi, pentru o verificare și consolidare a bandajelor groase de pe glezne, românca a avut un set al doilea aproape perfect. A reușit break-ul de fiecare dată când adversara sa a servit. Deși a cedat la rândul său de două ori pe propriul serviciu, Simona Halep s-a impus cu 6-2 în setul secund și merge mai departe.

Simona Halep este prima jucătoare din România care ajunge până în această fază în competiția din Ohio (SUA). După această victorie, are 5-0 în întâlnirile directe cu Anastasia Pavlyuchenkova.

„Sunt foarte fericită că am reușit să câștig acest meci și să ajung în semifinale pentru prima dată. Am jucat foarte bine. Acum sunt puțin obosită, fiindcă a trebuit să alerg mult, dar am reușit să joc cât de agresiv am putut și am luptat pentru fiecare punct.”, a declarat Simona Halep, la finalul meciului cu Anastasia Pavlyuchenkova.

Pentru accederea în semifinalele turneului de la Cincinnati, Simona Halep primește 350 de puncte WTA și 120.500 de dolari.

Simona mai are nevoie de o singură victorie pentru a o depăși pe Maria Sharapova și a reveni pe locul al doilea în clasamentul WTA.

Pentru un loc în finală și o revenire pe locul 2 în topul WTA, Simona Halep trebuie să treacă de Jelena Jankovic (locul 25 WTA), care în sferturi a eliminat-o pe Ana Karolina Schmiedlova.

Halep și Jankovic s-au întâlnit și în urmă cu o săptămână, în turneul de la Torono, iar câștig de cauză a avut românca, în primul meci decis în două seturi între cele două jucătoare. Halep a câștigat cu 6-3, 6-4 în cel de-al doilea tur al întrecerii de la Toronto, unde a jucat finala contra Belindei Bencic.

Sportiva din Constanța are 5-1 la duelurile directe cu Jankovic.