EURO 2016: Franța, Germania și Belgia luptă astăzi pentru calificarea în sferturi

După o primă zi cu meciuri mai degrabă modeste în optimile de finală ale Campionatului European, duminică intră în joc Franța, Germania și Belgia, trei dintre marile favorite la câștigarea trofeului.

Franța – Irlanda

Ziua de fotbal începe la ora 16:00 cu meciul dintre țara gazdă și marea favorită la câștigarea trofeului Franța, și Irlanda, echipa care a încheiat pe locul 3 în Grupa E.

Francezii nu au etalat un fotbal impresionant în cele trei meciuri din grupă, obținând două victorii pe final cu România și Albania și un punct într-un meci fără goluri cu Elveția.

Irlanda a fost zdrobită de Belgia, dar datorită egalului cu Suedia și a victoriei cu Italia a reușit să prindă locul 3 în grupă.

Cele două reprezentative nu au mai jucat una împotriva alteia de la antologicul meci de baraj pentru Mondialul din 2010, când Franța s-a calificat printr-un gol marcat în prelungiri la un henz al lui Henry.

Germania – Slovacia

După ce Polonia a luat gol în meciul din optimi cu Elveția, nemții au rămas singurii de la acest EURO fără gol primit. Cu o organizare defensivă exemplară, Germania a câștigat grupa fără a se întrebuința prea tare, obținând două victorii cu Ucraina și Irlanda de Nord și un egal cu Polonia.

De partea cealaltă, slovacii nu au jucat foarte convingător decât în victoria cu Rusia, în rest pierzând cu Țara Galilor și scoțând un egal cu mult noroc în fața Angliei.

Totuși, cu o lună în urmă, slovacii au învins Germania, într-un amical jucat la Augsburg, cu 3:1.

Belgia – Ungaria

Belgia a început mai greu turneul final, cu o înfrângere în fața Italiei, dar a turat motoarele la maxim ulterior, învingând Irlanda și Suedia.

Aflați pe locul 2 în clasamentul FIFA, belgienii pornesc clar favoriți în fața uneia dintre cele mai mari surprize de la acest turneu final. Ungaria a câștigat Grupa F fără să piardă, învingând Austria și furnizând cel mai spectaculos meci de la acest turneu final într-un 3:3 cu Portugalia.